Sociolinguistics and Multilingualism
Magistriõppekava Sociolinguistics and Multilingualism (SoMu) on rahvusvaheline ühisõppekava, mille õpetamises osalevad Vytautas Magnus University (Kaunas, Leedu), Johannes-Gutenberg University (Mainz, Saksamaa), Stockholm University (Rootsi) ja Tartu Ülikool.
Õpingud sisaldavad nii teoreetilisi kursusi kui analüüsimeetoditega tutvumist, et mõista ja hinnata Põhjamaade ja Baltikumi sotsiolingvistika ja mitmekeelsuse alal tehtavat. Lisaks keskendutakse võõrkeeleoskuste lihvimisele: õpitakse suuremaid rahvusvahelisi vahendajakeeli, nt saksa keelt, ja vähemalt kahte väiksema kasutajas- ja õppijaskonnaga Euroopa riigi- või rahvuskeelt.
Õppekava sisaldab nii sotsiolingvistika põhiteooriaid ja -meetodeid (traditsiooniline sotsiolingvistika, variaablusuuringud, konstruktiivne sotsiolingvistika, keele varieerumine, keelekasutuse ja sotsiaalsete mallide suhe) kui tutvustab ka uusi ja avaramaid seisukohti mitmekeelsusest kui rahvus-, vähemus- ja sisserännanute keele paralleelsest kasutamisest ühe või mitme vahendajakeelega.
Õppekava peamine eesmärk on valmistada ette spetsialiste, kes on saanud põhjaliku lingvistilise ettevalmistuse ning on suutelised läbi viima mitmekeelsusalaseid uuringuid ning tutvustama nende tulemusi nii akadeemilises ringkonnas kui ka teiste sihtrühmade hulgas (sh poliitikud), aidates sellega kaasa teadlike otsuste langetamisele.
Õppetöö keel on inglise keel.
Rohkem infot õppekava kohta leiab õppekava kodulehelt.