2002
28. jaanuar
TÜ Lõuna-Eesti keele- ja kultuuriuuringute keskuse nõukogu koosolek. Kinnitati eelmise aasta eelarve ja keskuse tegevusplaan 2002. aastaks.
veebruar–aprill
Keskus korraldas kursuse “Võru murre I” valikainena TÜ üliõpilastele. Õpetas TÜ magistrant Sulev Iva. Soovijaid oli väga palju ja tunde peeti kahes rühmas.
13. veebruar
Jututarõ külaliseks oli võru-eesti sõnaraamatu koostaja Sulev Iva, kes rääkis sõnaraamatu tegemisest.
27. veebruar
Jututarõ külaliseks oli arheoloog Silvia Laul, kes kõneles teemal “Rauaaja kultuuri kujunemine Eesti kaguosas”.
13. märts
Jututarõs oli külaliseks keelepoliitika nõunik Jüri Valge, kes rääkis võru keele olevikust ja tulevikust.
27. märts
Jututarõ külaliseks oli näitleja ja luuletaja Lembit Eelmäe, kes esines teemal “Kik oless justku eilä ollu”.
4. aprill
TÜ Lõuna-Eesti keele- ja kultuuriuuringute keskuse nõukogu koosolek. Otsustati organiseerida täienduskoolitus lõunaeesti keele õpetajatele TÜ avatud ülikooli raames ning taotleda selleks raha. Otsustati taotleda raha ka lõunaeestialase magistriprogrammi väljatöötamiseks.
6.–12. aprill
Keskuse kuraator Triin Iva osales TÜ esindajana Karjalas Uhtual peetud konverentsil, mis toimus rahvusvahelise projekti “Kielipesä” raames. Projekti koordineerisid Tromssa ülikool Norrast ja Petroskoi ülikool Karjalast.
10. aprill
Jututarõ külaliseks oli Dr. Fr. R. Kreutzwaldi Memoriaalmuuseumi perenaine Aimi Hollo, kes kõneles teemal “Kreutzwaldi maja täna ja homme”.
24. aprill
Jututarõ külaliseks oli talupidaja ja ekspõllumajandusminister Ivari Padar, kes rääkis teemal “Põllumajandus ja maaelu”.
9. mai
Jututarõ külaliseks oli Enn Kasak, kes arutles teemal “Igapäevane maagia”.
11. juuni
Keskuse kuraator Triin Iva kaitses magistritööd teemal “Haritlaste võru keel” ja Sulev Iva kaitses magistritööd “Võro-eesti sõnaraamat”.
13. juuni
Toimus seminar “Lõunaeesti mõistest”.
Seminari eesmärgiks oli selgitada, kuidas levinud arusaamised Lõuna-Eestist langevad kokku erinevate teadusalade uurimistulemustega. Vaadeldi Lõuna-Eesti piire, kontakte ja sisemist liigendust eri teadusalade vaatepunktist. Uuriti, milles seisneb lõunaeesti omapära ning kas ja mil määral on põhjust rääkida omaette kultuuri- ja keelealast. Seminarist võttis osa 42 rahvaluule, ajaloo, arheoloogia, keele ja kirjanduse uurijat, teadlast ja üliõpilast erinevatest Eesti teadusasutustest. Päeva lõpetas iloõdak keskuses: toimus Pulga Jaani CD “Aknõ kygõ raamega” esitlus, Terje Lillmaa esitas setokeelse näitemängu “Kikkakõnõ ja kasúkõnõ”.
25. juuni – 4. juuli
Keskuse korraldamisel toimus TÜ üliõpilaste murdepraktika Võrumaal Urvaste kihelkonnas Linnamäel. Juhendas magister Evar Saar.
11. august
Keskuse kuraator Triin Iva võttis keskuse esindajana osa Kaika suveülikoolist Missos ja pidas seal ettekande “Keele muutmisõst ja muutumisõst”.
september–detsember
Keskus korraldas jätkukursuse “Võru keel II” valikainena TÜ üliõpilastele. Õpetas TÜ doktorant Sulev Iva.
24. september
Keskus osales koos Võru Instituudiga Euroopa keelte päeval haridusministeeriumis. Koostati stend võru keelt tutvustavate materjalidega.
25. september
Jututarõs käis Jaan Kaplinski, kes arutles võru keele ja meele teemadel.
9. oktoober
Jututarõs käis näitleja Merca (Merle Jääger), kes rääkis võru keeles näitlemisest.
17. oktoober
Mulgikeelse CD-plaadi “Ku Pikässillast üle saa” esitlus.
2002. a sügisel tähistas oma 75. juubelit Vanemuise näitleja, elupõline mulk Lembit Eelmäe. CD valmiski tema juubeliks. Plaadi eesmärgiks on anda võimalus kuulata ehedat mulgi keelt ja tutvustada mulgi keeles kirjutavate kirjanike loomingut. Plaadil kõlavad Hendrik Adamsoni, Nikolai Baturini, Lembit Eelmäe, Siim Kärneri, Eha Lättemäe, Pent Nurmekunna, Mare Osi, Mart Raua ja Andres Renniti luuletused. Loeb Lembit Eelmäe.
21. oktoober
TÜ Lõuna-Eesti keele- ja kultuuriuuringute keskuse nõukogu koosolek, kus otsustati keskuse juhatajaks esitada dotsent Paul Hagu ning keskuse nõukogu liikmeteks esitada Birute Klaas, Heiki Valk, Karl Pajusalu, Ele Süvalep, Kalle Gaston, Kaido Kama ja Paul Hagu.
22. oktoober
Jututarõ külaliseks oli Seto Kongressi Vanemate Kogu peavanem Õie Sarv, kes jagas muljeid VI Seto Kongressist, mis toimus 9. oktoobril 2002 Värskas.
28. oktoober – 14. detsember
Algas Kagu-Eesti üldhariduskoolidele mõeldud õpetajate täienduskoolituskursus “Lõuna-Eesti keel ja kultuur”. Toimusid loengud arheoloogiast, lõunaeestikeelsest kirjandusest ja lõunaeesti keelest.
1. november
TÜ Lõuna-Eesti keele- ja kultuuriuuringute keskuse juhatajaks sai filosoofiateaduskonna kirjanduse ja rahvaluule osakonna dotsent Paul Hagu, kes on ametis kuni 31. oktoobrini 2004. Keskuse nõukogu tegutseb eespoolnimetatud koosseisus kuni 31. oktoobrini 2004.
4. november
Allkirjastati leping Tartu Ülikooli ja haridusministeeriumi vahel, mille järgi kohustus Lõuna-Eesti keele- ja kultuuriuuringute keskus Tartu ülikooli esindajana korraldama 12-ainepunktilise täiendkoolituse “Lõunaeesti keel ja kultuur” kahekümnele Kagu-Eesti õpetajale ning välja töötama interdistsiplinaarse 80-ainepunktilise magistriõppekava “Lõuna-Eesti keel ja kultuur”.
6. november
Jututarõs rääkis ajakirjandustudeng, võrukeelsete telesaadete autor Arp Müller sellest, kuidas sündis saatesari “Kihoq”.
20. november
Jututarõs käis külas seto Ahto Raudoja, kes kõneles seto noortest, nende liikumisest ja ettevõtmistest praegu ja läbi ajaloo.
26. november
Luuleõhtu Lõuna-Eesti keskuses. Oma võrukeelset loomingut kandis ette Anneli Kaarna, omi Simuna murrakus kirjutatud luuletusi luges Kristi Ojasaar.
4. detsember
Jututarõ külalised kuulsid taluniku ja muusiku Pulga Jaani mõtteid kultuuriruumidest.
19. detsember
Keskuse jõulupidu ja vastvalminud “Lõuna-Eesti keele- ja kultuuriuuringute keskuse I aastaraamatu” esitlus.