Emakeelepäeva eel tehti algust Tartu ülikooli rikkuse loengusarjaga

12. märtsil kell 15 pidas Tartu ülikooli eesti keele ajaloo ja murrete professor Karl Pajusalu üleriigilise emakeelepäeva raames TÜ kunstimuuseumis loengu „Rikkusest eesti keele ja keeleteaduse vaatenurgast“. Tegu oli avaloenguga sarjast, mis koondab kokku eri valdkondade nägemused rikkusest.

Sarja „Rikkusest eri teadusalade vaatenurgast“ idee autor on Tartu ülikooli makroökonoomika professor Raul Eamets. Tema sõnul tuli loengusarja mõte tõsiasjast, et kuigi armastatakse palju kasutada sõna interdistsiplinaarsus ehk erialadevahelisus, on selle tegelik rakendamine teadustöös või õppetöös sageli väga keeruline.

„Ühel maateaduste ja ökoloogia doktorikooli üritusel, kuhu mind esinema kutsuti, hakkas arenema idee, miks ei võiks eri valdkondade inimesed rääkida oma eriala vaatenurgast üldtunnustatud teemadel. Näiteks, mis on rikkus,“ meenutas Eamets.

Praeguseks on nõusoleku loengusarjas osaleda andnud mitmed oma eriala tunnustatud inimesed. Teiste seas näiteks TÜ Eesti geenivaramu direktor Andres Metspalu, arheoloogia osakonna juhataja Valter Lang, võrdleva usuteaduse professor Tarmo Kulmar, laineoptika professor Peeter Saari ja mitmed teised teadlased. Loengud on plaanis korraldada 2015. aasta jooksul.

Emakeelepäevale kohaselt avas ta rikkuse tähendusi eesti keeles ja arutles selle üle, mis ja kuidas teeb eesti keele rikkaks. Samuti vaatles Pajusalu, kuidas on eesti keeles riik ja rikkus seotud ning mida tähendab ühiskonna keeleline rikkus.

Loengu salvestust saab vaadata UTTV-st:

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"379680","attributes":{"alt":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image"}}]]

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja